Pomysły na biznes: inspiracje na rok 2024
Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy jako alternatywy dla pracy na etacie? Jeśli jesteś gotowy na nowe wyzwania i możliwości, zastanów się, co przyniesie Ci sukces. Jaka branża jest obecnie najbardziej rozwojowa? Czego brakuje w Twojej okolicy? Na czym się znasz i co możesz zaproponować innym ludziom? W 2024 roku nadal jest sporo przestrzeni na rynku. Sprawdź nasze pomysły i przekonaj się, w co warto zainwestować.
Spis treści
- 1. Własna firma – prościej, niż myślisz
- 2. Skupienie na biznesie
- 3. Twój pomysł na biznes – inspiracje na rok 2024
- 4. Pomysły na biznes – kilka porad
- 5. Bez obaw o pieniądze
Własna firma może się wydawać znakomitym sposobem nie tylko na uwolnienie się od więzów, które narzuca nam etat, ale również odniesienia finansowego i życiowego sukcesu. Przedsiębiorcy – choć mają na głowie wiele obowiązków – często doceniają pewnego rodzaju wolność, elastyczność i możliwość pracy na własny rachunek. Niezbitym dowodem na to są… statystyki!
Przez cały 2023 rok w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowanych zostało 348 926 nowych podmiotów. Od stycznia do lipca (włącznie) 2024 roku na rynku pojawiło się 212 398 kolejnych firm.
Z najnowszych danych za sierpień 2024 wynika, że w porównaniu rok do roku mniej firm zawiesza działalność. W okresie wakacyjnym dobrze działają hotele czy restauracje, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny:
Koniec działalności zgłosiło 14,7 tys. podmiotów – to o 5,1% mniej niż rok temu. Zdecydowanie rzadziej zamykają się hotele, restauracje i kawiarnie, oraz osoby świadczące usługi rekreacyjne.
Widać więc, że Polaków nie trzeba namawiać do zakładania własnego biznesu. Jednocześnie jednak niemal co trzeci początkujący przedsiębiorca spotyka się z problemami nie do pokonania. Dobry pomysł na biznes to podstawa, choć konsekwencja w jego wdrażaniu jest nawet ważniejsza. Warto więc zastanowić się nad tym, czym chcesz się zajmować, na czym się znasz, potem opracować odpowiedni plan i realizować swoje marzenia.
Własna firma – prościej, niż myślisz
Osoby, które mają świetny pomysł na dochodowy biznes, często stają przed poważnymi dylematami. Nic w tym dziwnego – własna firma to w końcu poważne zobowiązanie i nowe obowiązki. Twierdzenie, że te z pewnością przerosną początkujących przedsiębiorców, jest jednak całkowicie błędne. Samo założenie firmy jest niezwykle proste i na dobrą sprawę będziesz w stanie przejść przez cały proces w ciągu maksymalnie kilkudziesięciu minut online. Zanim do tego dojdzie, rozważ aspekty formalne związane z planowaną działalnością, odpowiadając na poniższe pytania:
- Czy możesz prowadzić firmę w Polsce? Działalność gospodarczą może założyć też osoba niepełnoletnia, ustanawiając zazwyczaj rodziców swoimi ustawowymi przedstawicielami. Nie trzeba być do tego obywatelem Polski.
- Czy musisz rejestrować firmę? W przypadku niewielkich dochodów z działalności gospodarczej (od lipca 2024 roku dochody miesięczne nieprzekraczające 3225 zł), nie jest konieczne rejestrowanie firmy.
- Jak nazwiesz firmę? Nazwa musi zawierać przynajmniej Twoje imię i nazwisko.
- Pod jakim adresem będziesz prowadzić firmę? Możesz wybrać jedno lub kilka miejsc, w tym biura wirtualne i coworkingowe.
- Jaki będzie kod PKD działalności? Precyzyjnie określ, czego dotyczy Twoja działalność, korzystając z kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności.
- Czy potrzebujesz pozwolenia? Sprawdź, czy Twoja firma może działać bez pozwolenia, koncesji lub licencji.
- Jak będą opodatkowane Twoje dochody? Do wyboru są trzy formy opodatkowania własnej działalności gospodarczej – na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, według stawki liniowej i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- Czy musisz odprowadzać podatek VAT? Ten obowiązek nie dotyczy przedsiębiorców, którzy mają sprzedaż poniżej 200 tys. zł rocznie i oferują wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT.
- Jak prowadzić księgowość? Rozpoczęcie działalności to także wybór formy księgowej. Do wyboru jest księgowość uproszczona (księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów przy ryczałcie) oraz księgowość pełna (księgi rachunkowe).
- Jak płacić składki do ZUS? Płacone z konta prywatnego lub firmowego (obowiązkowe w przypadku firm, które płacą podatek VAT). W ramach własnego biznesu płacisz ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
- Czy potrzebujesz pełnomocnika? Będziesz sam prowadzić własny biznes czy potrzebujesz pełnomocnika, który mógłby np. reprezentować Cię przed urzędem skarbowym lub sądem.
Po ustaleniu wszystkich faktów i zebraniu danych, możesz przejść do rejestracji firmy. Dobrym pomysłem jest połączenie tego z założeniem od razu konta firmowego. Pozwoli Ci to przede wszystkim oddzielić finanse prywatne od budżetu przedsiębiorstwa i wygodniej zarządzać płatnościami.
Skupienie na biznesie
Wielu przedsiębiorców twierdzi, że założenie firmy to najprostszy etap jej posiadania i zarządzania biznesem. Czy faktycznie tak jest? Gdyby właściciel mógł skupić się wyłącznie na sprzedaży, pozyskiwaniu klientów, wymyślaniu nowych produktów czy usług, reklamowaniu ich, pewnie byłoby mu łatwiej. W rzeczywistości staje jednak przed wieloma innymi wyzwaniami:
-
brak wiedzy i czasu na śledzenie zmian w przepisach podatkowych, prawnych, gospodarczych,
-
podejmowanie decyzji i tworzenie długofalowych strategii,
-
zbyt dużo formalności, zwłaszcza gdy firma zatrudnia pracowników,
-
konieczność zbierania, segregowania, opisywania, archiwizowania dokumentów dotyczących firmy,
-
brakiem pieniędzy, trudnościami z pozyskaniem środków finansowych na rozwój działalności.
Okazuje się jednak, że na rynku nie brakuje specjalistów, którzy są w stanie profesjonalnie pomóc początkującym przedsiębiorstwom. To doradcy podatkowi, eksperci świadczący usługi księgowej, ale też specjaliści od pozyskiwania dotacji czy dofinansowań.
Twój pomysł na biznes – inspiracje na rok 2024
Prowadzenie firmy powinno być satysfakcjonujące nie tylko pod względem finansowym, ale również mentalnym, jej profil powinien zgadzać się z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Wykonywanie wymarzonego zawodu na własny rachunek to znakomity sposób na samorealizację i odniesienie biznesowego sukcesu. Przy tym nic tak nie cieszy, jak dzielenie się pasją z innymi.
Tak naprawdę są 3 główne formy prowadzenia działalności, które możesz rozważyć.
Franczyzna
Często pomijanym kierunkiem myślenia przy zakładaniu firmy jest przejrzenie obecnych na rynku ofert franczyzowych. Może to być jednak doskonałym pomysłem, aby zacząć dochodowy biznes.
Franczyzna to model biznesowy, w którym właściciel marki (franczyzodawca) udziela innej osobie lub firmie (franczyzobiorcy) prawa do prowadzenia działalności gospodarczej pod jego nazwą i zgodnie z ustalonymi standardami w zamian za opłaty czy prowizje.
Nie daje to pełni swobody i czasem może niewiele różnić się od etatu, jednak w wielu przypadkach daje gwarancje, że otrzymujemy sprawdzony już pomysł na biznes, który możesz zacząć praktycznie od zaraz.
Dropshipping
To model biznesowy e-commerce, w którym sprzedawca nie przechowuje produktów, które oferuje, na stanie. Zamiast tego, kiedy sprzedaje produkt, zamawia go od trzeciej strony (często producenta lub hurtowni), która następnie wysyła towar bezpośrednio do klienta.
Ten biznes online przeznaczony jest dla tych, którzy są gotowi na wykorzystanie mediów społecznościowych, chcą prowadzić własny sklep internetowy oraz nieobce są im platformy sprzedażowe, jak Allegro czy Ebay.
Zaletą tych rozwiązań jest szybkie i niskokosztowe założenie własnego sklepu internetowego oraz skupienie się na obsłudze potencjalnych klientów bez zajmowania się kwestiami logistyki.
Własna działalność od podstaw
Jeśli jednak chcesz działać całkiem pod własną marką, promować swoje autorskie usługi lub sprzedawać własnoręcznie zrobione produkty, buduj działalność gospodarczą od podstaw. To może okazać się trudniejsze i bardziej pracochłonne, ale na mocnym fundamencie może powstać silna firma z perspektywami na przyszłość.
W jakiej branży możesz się realizować? Dobrze jest wiedzieć, kto aktualnie może liczyć na sukces na rynku pracy i jakie są perspektywy na przyszłość. Nie musisz przy tym zdawać się na własną intuicję. Sprawdź np. aktualne prognozy zapotrzebowania na pracowników w Barometrze Zawodów. Skorzystaj też z poniższej listy – znalezienie niszy rynkowej będzie dzięki temu łatwiejsze.
Chcesz zacząć własny biznes? Pomyśl o:
-
Karierze trenera personalnego – świadomość zdrowotna wśród Polaków zaczyna rosnąć i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności zadbania o własne zdrowie. Wybór nie musi ograniczać się tylko do asystowania w siłowni i budowania odpowiedniej sylwetki. Dużo rynkowej przestrzeni odnajdą również m.in. instruktorzy pływania czy narciarstwa.
-
Zostaniu dietetykiem – podobnie, jak w kwestii trenerów personalnych coraz więcej ludzi zaczyna patrzeć na swoją dietę. Nawet w małych miastach catering dietetyczny ma szansę odnieść sukces. Możesz taką działalność rozszerzyć o obsługę zamówień do firm czy obsługę imprez.
-
Rękodziele – umiejętność samodzielnego przygotowywania pięknych przedmiotów użytku codziennego może stać się świetnym pomysłem na własny biznes, gwarantujący przy tym sporą niezależność i – przede wszystkim – satysfakcję. Duża liczba portali sprzedażowych ułatwia przy tym sprzedaż stworzonych przedmiotów. Zaznajomienie się z takimi serwisami, jak etsy.com dodatkowo otwiera przed nami światowy rynek dla naszych produktów.
-
Aranżacji wnętrz i projektowanie ogrodów – osoby z wyczuciem stylu mogą znakomicie sprawdzać się w tym aspekcie i zarabiać na tym niemałe pieniądze. Wraz z błyskawicznym rozwojem rynku nieruchomości rośnie w końcu zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących przeobrazić dowolne wnętrze lub otoczenie nie do poznania.
-
Odnawianiu starych mebli i stolarstwie – wiele osób ucieka z korporacji w świat prac, których namacalny efekt możemy zobaczyć natychmiast. Dają nie tylko spełnienie, ale są również ciekawym pomysłem na firmę. Przy tym specjalistów w tym zakresie ze świecą szukać.
-
Korepetycjach – segment usług edukacyjnych rozwija się w szybkim tempie i z pewnością będzie rozwijał się nadal. Osoby posiadające talent pedagogiczny nie są jednak wbrew pozorom skazane wyłącznie na nie najlepiej płatną pracę w szkołach publicznych. Lepszym rozwiązaniem może okazać się założenie własnej firmy i prowadzenie zajęć w jej ramach. Oczywiście można również zdecydować się na współpracę np. ze szkołami językowymi czy ośrodkami szkoleniowymi. Własną działalność gospodarczą można w tym zakresie z powodzeniem prowadzić internetowo – korepetycje online są obecnie bardzo poszukiwane.
-
Usługach druku na żądanie – dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i silników graficznych, takich jak Dall E2, Mid Journey, Spark, czy Stable Diffusion stworzył segment rynku, gdy osoby z jednej strony tworzą fascynujące obrazy, a następnie ogarniają wykorzystanie popularnych platform sprzedażowych do dokonywanie druku na żądanie na fragmentach odzieży.
-
Tworzeniem planerów i książek dla dzieci – kilka lat temu Amazon stworzył usługę KDP, która umożliwia tworzenie własnych książek i sprzedawanie ich klientom z bogatych krajów. Powstały przy tym całe biznesy takie jak Creative Fabrica, które z kolei umożliwiają pobranie całych wkładów takich książek i stworzenie na ich bazie własnych produktów. To wraz z połączeniem z usługami sztucznej inteligencji daje nowe pole do popisu zarobkowego, szczególnie jeśli znamy się na mediach społecznościowych.
-
Prompt designem/energeringiem – nie da się ukryć, że rok 2024 jest rokiem popularyzacji sztucznej inteligencji. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne firmy oferujące gotowe skrypty bądź zaawansowane prompty na zlecenie ułatwiające pracę innych firm. Zdecydowanie jest to nowy, kształtujący się rynek. Przy tym nadal na topie jest projektowanie stron internetowych, strategie optymalizacji stron online czy obsługa profili firm w mediach społecznościowych.
-
Biznesem zwierzęcym – rosnąca świadomość dbania o potrzeby czworonożnych przyjaciół otwiera rynek dla wielu usług takich jak spacery, hotele zwierzęce, mobilni weterynarze, fryzjerzy, dietetycy, czy trenerzy naszych zwierzaków.
-
Przeglądaniem second-handów – osoby znające się na modzie mogą spróbować swoich sił w szukaniu okazji ubraniowych w ciucholandach w swoim mieście, a następnie sprzedawaniu takiego towaru przez platformy sprzedażowe, jak Etsy, Vinted, Allegro, czy eBay. Efektywne zarządzanie realizacją zamówień i wynajdywanie ciekawego towaru do sklepu internetowego jest kluczem do sukcesu.
-
Usługami sprzątania – mocno niedoceniana branża, a wciąż rozwojowa. Coraz więcej osób decyduje się spędzić inaczej czas niż na porządkach. Jeżeli jesteśmy dokładni i nie uznajemy tego rodzaju usługi za ujmę na honorze, jesteśmy w stanie wbić się w niszę, świadcząc profesjonalne usługi sprzątania w domach lub firmach.
Pomysły na biznes – kilka porad
Szansa na przerodzenie się pomysłu na biznes w działające sprawnie przedsiębiorstwo zależy od kilku czynników. Warto się im przyjrzeć, bo mogą zadecydować o naszym sukcesie:
-
Zebranie doświadczenia – nad tym aspektem warto popracować jeszcze przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Jeżeli do perfekcyjnego wykonywania swoich obowiązków potrzebujemy praktyki lub wykształcenia, zatroszczmy się o to, aby zdobyć je wcześniej. Praca na etacie, wykonywanie dodatkowych projektów, szkolenia online i kursy online: to wszystko możemy potraktować jako drogę do przekucia pomysłu na własny biznes w dobrze działającą firmę.
-
Powstanie bazy klientów – wiele małych działalności boryka się z problemami związanymi z brakiem klientów. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie kryzysom będzie zebranie grona potencjalnych odbiorców jeszcze przed założeniem własnej firmy. Możemy zdobyć ich, wykonując wcześniej zlecenia czy po prostu przeprowadzając skrupulatny research. Bez tego rzucenie się na głęboką wodą jest bardzo ryzykowne.
-
Rozpoznawalność: ważne, aby Twoja działalność wyróżniała się na rynku. Wybierz dobrą nazwę, opracuj skuteczną strategię marketingową, Jak nazwać firmę? W sposób, który pozwoli klientom i kontrahentom na łatwe zapamiętanie jej danych oraz wzbudzi ich zaufanie. Unikajmy więc zbyt trudnych lub dwuznacznych nazw. Z drugiej strony ucieknijmy również od schematów, które nie są odbierane zbyt profesjonalnie.
-
Analiza rynku: przed rozpoczęciem działalności zastanówmy się, jakie są potrzeby i szanse na rynku, na którym chcemy operować. Jeżeli Twoim pomysłem na własny biznes są usługi o charakterze lokalnym, warto dowiedzieć się, czego oczekuje społeczność, i czy będzie zainteresowana takim produktem lub usługą. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pomysłu na biznes w domu, w którym korzystać będziesz głównie z dobrodziejstw Internetu.
-
Nie zajmuj się wszystkim – skorzystaj z usług zewnętrznych księgowych, zleć inne działania specjalistom (np. księgowość, tworzenie stron internetowych), by samemu skupić się tylko na istocie swojego biznesu.
Bez obaw o pieniądze
Oczywiście jednym z najważniejszych zagadnień, z którym prędzej czy później spotka się każdy pomysł na firmę, są finanse. Nie zawsze, aby odnieść sukces, musimy jednak posiadać olbrzymi kapitał. Początkujący przedsiębiorcy mogą wystąpić o dofinansowanie na start działalności. Jednym z wymaganych dokumentów będzie wówczas biznesplan.
Ten sam w sobie może okazać się jednak pomocny w okresie zamieniania pomysłu na własny biznes w operujący na rynku podmiot. Osoby posiadające własne firmy mogą korzystać z funduszy pochodzących z wielu źródeł, w tym programów unijnych, samorządowych czy oferty urzędy pracy. Oczywiście do dyspozycji pozostają również kredyty bankowe dla przedsiębiorców. Bogaty wybór produktów sprawia, że każdy znajdzie opcję idealnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb nowego biznesu. Taki zastrzyk gotówki może znacznie uprościć pierwszy etap działań na rynku i zapewnić fundusze niezbędne do odniesienia sukcesu.
Opublikuj komentarz